Chcete si koupit něco drahého? Tak si to nejprve kupte levné!

Připadá vám tento nadpis trochu nelogický? Na první pohled možná ano, ale skrývá se za ním další z řady praktických a užitečných článků.
Začnu tím, že typický český člověk zastává názor „mít hodně věcí za málo peněz“. Já naopak propaguji ideu zcela protichůdnou. Říkám, že je lepší „mít málo věcí za hodně peněz“. Ale aby tato myšlenka dávala smysl a finančně vás nezruinovala, tak musí být splněna základní podmínka. A to ta, že vaše věci musí být stoprocentní a bez jediného kompromisu. Tedy přesně takové, které vaši osobnost dokonale vystihují, které vám sluší a které vám skvěle padnou. A to do nejmenších detailů!

Ovšem cesta k těmto dokonalým věcem není vůbec jednoduchá a přímočará. A dříve nežli byste na ní finančně vykrváceli, protože pořídit si sako za deset tisíc a za pár dní zjistit, že by se vám raději líbilo to druhé se štepováním, tak to by byla příliš drahá sranda, a právě proto vám tento článek vám může přijít velmi vhod!

Předtím než-li do skvělých a kvalitních věcí zainvestujete, tak je dobré si je nejprve pořídit takzvaně na zkušenou.
Věřte, že je totiž velmi těžké, a často až nemožné, trefit se hned na „první dobrou“.
Stejně jako ostatní věci v životě – i oblečení chce čas a trpělivost!

Případ mojí kabelky

Zrovna nedávno se mi to stalo. Několikrát zaujala mou pozornost pastelová kabelka se zlatými řetězy. Tu na webu, tu v televizi, tu na kolemjdoucí ženě.
Líbila se mi, lákala mě, ale přesto jsem k ní neuměla zaujmout jasný a jednoznačný postoj.
Opravdu ji chci? Opravdu se mi tolik líbí?
Tenhle typ kabelky byl pro mě dosud neznámý artikl. Prostě příliš nejistot, než abych se pustila do koupě nějaké drahé varianty. Třeba téhle za 3125,- od značky Elega herečky Dany Morávkové.

Ale protože mi i přes všechny otazníky kabelka nedala spát, tak jsem se rozhodla pro nákup levnější, testovací, varianty z Lindexu, která je také pěkná a nadčasová. A hlavně stojí 499,- A to je přesně ta cena, kterou obětuji za to, abych zjistila jestli kabelku se zlatými řetězy vůbec budu nosit. Je přece mnohem snesitelnější, když vám ve skříni leží nenošená kabelka za pět set než za víc než tři tisíce?!

A jak jsem se rozhodla, tak se stalo. Asi před měsícem jsem si ji v Lindexu koupila a zatím jsem ji měla na sobě jen jednou v divadle. Takže ještě nemohu příliš soudit. Zatím nevím jestli se růžová kabelka stane mnou oblíbenou nebo jestli to byl jen omyl.

Omyly a přehmaty se totiž stávají. Dělat chyby je normální. A není třeba se za ně obviňovat. Stávají se dokonce i tehdy, kdy svůj styl velmi dobře znáte. Ale je rozdíl udělat chybu za pár set nebo za pár tisíc. A v neposlední řadě ještě musím zmínit jedno hezké rčení – že chyby zůstanou chybami, jen pokud se z nich nepoučíme!

Vychytáváme mouchy

Dalším dobrým důvodem proč si nejdříve zakoupit levnou verzi je důvod, který bych nazvala hezky česky „vychytávání much“. Je to zkoušení a hledání ideálního řešení. Krok za krokem se postupně dopracovat k tomu, co přesně chceme a co nám nejvíc sluší.
A právě k tomu nám poslouží široká nabídka a přebytek levného zboží v obchodních řetězcích, v asijských obchodech nebo v second handech. Právě tady si za levný peníz náš styl chytře vyprofilujeme.

Připomínám ještě jednou – levné řetězce tu nejsou proto, abyste si na nich postavila šatník.
Pouze jen nacvičila.

Věci za pár korun jsou tu právě proto, abyste je koupila, nosila a sledovala. A pochopila, co je to, co mi na tomhle svetru sluší a co je to, co ne. Abyste vnímala a rozpoznávala jemné rozdíly a detaily, které pak dodají vašemu finálnímu stylu punc dokonalého sebepoznání. Můžete zjistit například:

  • že byste se lépe cítila ve výstřihu do V než do kulata
  • že podpatek 5 cm je pro vás vysoký a podpatek 3 cm je zase příliš nízký
  • že tříčtvrteční rukávy vám sluší více než dlouhé
  • že potřebujete kalhoty vpředu trochu nařasené
  • že vám roláky vůbec nesluší, protože vám zkracují krk
  • že sukně pod – jsou lepší než nad – kolena
  • že spadlé rukávy jsou pro vás vražedné, protože vám dělají ještě širší ramena
  • že kabelka větší než 30 krát 30 centimetrů je pro vás příliš velká a dělá na vás dojem zavazadla
  • že v botách s hrubou platformou si připadáte jako punkerka
  • že ve zlatých knoflících vypadáte jako generál

Obzvlášť obezřetně

Obzvlášť obezřetné buďte u výběru svršků – sak, kabátů, kožešin, kožených bund …  Nechcete přece investovat několik tisíc a přesto chodit s neodbytně vkrádajícím se pocitem, že něco není ono. A přitom to může být maličkost. Třeba jen barva zipu. Lepší je si pořídit nejprve bundu koženkovou a až po určitém období nošení a sbírání zkušeností a pocitů zavítat do oddělení kožených.

Když pozorně hledáte, tak se svršky dají sehnat ve velmi slušné kvalitě a v dobrém poměru cena – výkon. Zrovna před pár dny jsme na nákupech se zákaznicí objevili v Mangu velmi hezké, nadčasové, padnoucí sako a koupily si ho obě – zákaznice i já. Stálo jedenáct stovek. Sako bez klop jsem totiž ještě nikdy neměla. Tak jsem zvědavá, jak se v něm budu cítit a zda se stane pevnou součástí mého šatníku?

No a ještě kabelky …
Kabelka by vám měla sedět stejně dobře, velikostně a stylově jako oblečení. Že ji nemáte přímo na sobě, ale jen ji držíte v ruce, její precizní výběr nesnižuje.

Stačila by na tuhle kabelku tisícovka a nebo by jich bylo potřeba více? Obdobný typ totiž koupíte v obou cenových relacích.
Než vyberete z účtu pět a více tisíc na nějakou značkovou, pořádně projděte všechny možné levnější obchody. Myslíte, že si návrháři těchto obchodů s designem kabelek nějak příliš lámou hlavu? Já tuším, co dělají. Inspirují se těmi slavnějšími značkami.
Ale pozor! Vůbec nenabádám k tomu nosit fejky (viz tento článek). Řeč je o tom využít inspirování návrhářů ve svůj prospěch, abych za levný peníz zjistila, zda je tento typ kabelky ke mě vhodný.

U kabelek si ještě dejte pozor na výrazné akcenty jako jsou barvy, prošívání, a dnes velmi módní řetězy. To, že vypadají dobře na vaší kolegyni, vůbec neznamená, že bude slušet i vám.
Vydejte se do second handů. Třeba zrovna budete mít štěstí a za stovku tam narazíte na něco, co vám jako testovací výrobek ušetří spoustu peněz. Je velmi úlevné za vynaloženou stovku (zelená kabelka na fotce) zjistit, že energie stříbrných řetězů je na vás příliš silná a že vůbec není v souladu s tou vaší jemnější.

A to, co říkám o oblečení, platí u šperků dvojnásob. Dříve než pořídíte stříbro, platinu, zlato a brilianty, zkuste to samé v bižu. Na první pohled rozdíl neznatelný, cenově značný. Které z náušnic na fotce stály tři tisíce a které šedesátdevět?

Pamatujte, že drahé, luxusní věci by měly být vyvrcholením vašeho sebepoznání a ne začátkem hledání.
Děkuji za vaši pozornost a přeji krásné, rovněž luxusní dny.