Jak snadné je oblékat se na dovolené …

Všimli jste si toho, že když jste na dovolené, tak se na jakoukoliv příležitost, na kterou se chystáte vyrazit, ať již je to výlet, večeře, procházka městem … velmi snadno obléknete? A nejen snadno, ale i vhodně, rychle, pohodlně a účelně? Já na to myslím na každé své dovolené. Říkám si, že takhle bych to vlastně chtěla mít i doma. Přesně jako na dovolené! Otevřít velmi malou skříň – pokud máte štěstí na komfortní bydlení – a nebo jednoduše vytáhnout kufr zpod postele, letmým pohledem do nanejvýš deseti vteřin vybrat to, to a to, obléknout se a jít.

Proč je to na dovolené tak snadné?
Snadná je i odpověď. Je to proto, že máme v kufru velmi omezený počet věcí a především proto, že jsme o tom, co do něho dáme, co si s sebou vezmeme, přemýšleli!
A čím je prostor našeho kufru omezenější, tím je skladba našeho oblečení účelnější.

Když jedu autem – vezu toho víc, než když letím letadlem nebo jedu vlakem. Prostor auta poskytuje rezervní zadní vrátka pro to – v záchvěvu posledních vteřin do něj nekoordinovaně přihodit ještě igelitku s další bundou a dvěma páry bot – se slovy, které toto počínání požehnají: „Co kdyby? Pro jistotu. Vždyť to uvezem!“ 

Věc, která má tu výsadu být v kufru, musí projít přísným sítem. A to hned v mnoha kategoriích.

Minulou zimu jsme jeli s manželem lyžovat do Vysokých Tater. Vlakem. Z domova nás zeť vezl na nádraží, odtud vlakem do Prahy, v Praze přestup na metro C, pak přestup na trasu metra A, na stanici Hlavní nádraží. Zde Košičanem do Štrby – a pak dále zubačkou do Štrbského plesa. No a při takovém mnohahodinovém martýriu s lyžemi přes rameno, si opravdu rozmyslíte, co vézt s sebou, když musíte do svého kufru kromě oblečení vmestiť také přeskáče, objemné lyžařské kalhoty a helmu. To vám v něm moc místa nezbyde.

Jako by to bylo včera – vidím, jak jsem v předvečer odjezdu seděla na schůdcích v šatně a dlouze a velmi pečlivě kombinovala a vybírala, co si vzít s sebou. A nakonec jsem to vymyslela dobře. Nic mi nechybělo, nic mi nepřebývalo. Vše, co jsem měla, jsem využila.

Věc, která nakonec měla tu čest, aby se stala součástí obsahu kufru musela projít přísným sítem a to hned v mnoha kategoriích.

 • Musela být kvalitní, nemačkavá.
 • Musela být kompatibilní s ostatními věcmi.
 • Musela být snadno udržovatelná. Jinak řečeno – mohla se dát přešplíchnout v umyvadle hotelu, v případě že by se umazala.
 • Musela být funkční.
 • Musela být pohodlná.
 • Musela jsem si v ní připadat hezká. (Jsem přece na dovolené! Jsou to vzácné okamžiky.)

A vracím se zpět k názvu článku.
Je snadné se oblékat na dovolené, protože nemáme s sebou žádné zbytečné věcí.
Takové, které nám naopak máme doma, a které činí oblékání v našich všedních dnech komplikované a frustrující. Věci, které bych definovala takto:

 • Věci příliš solitérní (dlouhá vesta s třásněmi).
 • Věci na velmi zvláštní příležitosti (halenka s pajetkami).
 • Věci, které se nesnadno kombinují s jinými (kalhoty se vzorem ptáčků).
 • Věci nepohodlné (boty na vysokém podpatku).
 • Věci emocionální (tričko, které mi připomíná seznámení s manželem).
 • Věci lítostivé (tohle stálo tolik peněz, že se toho nemůžu jen tak zbavit).
 • Věci budoucí (slovy písně Růžová krinolína: „Až jednou půjdu na veliký bál.“)
 • Věci motivační ( až jednou zhubnu, tak se do toho vejdu).
 • Věci z náhlého, nevysvětlitelného vzplanutí (ani nevíte, proč jste si je koupila. I mozek může být občas na dovolené).
 • Věci nepraktické (pletené tílko s rolákem, na které je v zimě zima v létě vedro).
 • Věci darované (tohle mi dala tchýně, to kdybych dala pryč, tak by se jí to mohlo dotknout).

No, a víte kolik tohle všechno může být věcí?
Pět, deset, třicet? Víc?

Myslím, že by bylo dobré udělat si takové domácí cvičení. Představte si, že jedete na dvě dovolené po sobě. Na jednu letní (pochopitelně i s chladnějšími dny podobné jaru) a na jednu zimní (pochopitelně i s teplejšími dny podobné podzimu). A na každou z nich máte jen jeden kufr. A zkuste tyto pomyslné kufry naplnit.
Ale buďte nekompromisní, stanovte si velmi přísná kritéria. Síta s velmi těsnými otvory, kterými jen tak něco neproleze!
A uvidíte, jak se váš šatník neuvěřitelně ztenčí. Zůstane v něm jen to zbytečné.
To pravé, to co opravdu stojí za to, bude v kufrech.